W jaki sposób znaleźć zewnętrzną firmę realizującą szkolenia.

Efektywność realizowanych w firmie szkoleń pracowniczych w dużym stopniu będzie zależeć od znalezienia odpowiedniego partnera, który przeprowadzi takie szkolenia. Jest o tyle ważne, że obecnie działa coraz więcej firm oferujących tego rodzaju usługi, lecz niestety czasami się zdarza, że ich poziom jakości nie jest na najwyższym poziomie.
W rzeczywistości jest najczęściej tak, że znacznie większą rolę od wyboru samej firmy szkolącej będzie miał odpowiedni trener, jaki zrealizuje całość zajęć. To on jest odpowiedzialny za całokształt, czyli analizę wymagań, przygotowanie procesu szkoleniowego i jego ostateczne wykonanie z pracownikami uczestniczącymi w szkoleniach.
W dużej części firm szkoleniowych jest możliwość wyboru trenera, można więc skorzystać z takiej możliwości, jeżeli będzie się wiedziało, jak jakąś osobę znaleźć. Należy mieć przy tym na uwadze parę dość ważnych rzeczy, dzięki czemu będzie można trafić na kogoś, kto będzie całkowicie pasować do wszystkich oczekiwań.
Przy prawie wszystkich szkoleniach – np. Symulacyjne Szkolenia Motywacyjne - duże znaczenie będzie miało wykształcenie trenera, tu doskonałym wyróżnieniem jest przykładowo dyplom skończenia cenionej w Polsce albo za granicą akademii trenerskiej. Osoby ją kończące z reguły będą pracować zgodnie z określonymi regułami i standardami, dzięki temu właśnie prowadzone przez nie szkolenia będzie charakteryzować wysoka jakość.
Jeszcze ważniejszym aspektem, zwłaszcza podczas szkoleń dla profesjonalistów, ma odpowiednie doświadczenie osoby, która zajmie się przekazywaniem wiedzy. Najlepsze nawet studia albo kursy nie będą w stanie dać takiego zakresu wiadomości, jak radzenie sobie z rzeczywistymi problemami w trakcie pracy, w związku z tym raczej warto skontrolować, jakie doświadczenie praktyczne będzie posiadał trener, jakiego chce się wybrać.
Niektórzy właściciele firm zaczynają zwracać uwagę na przynależność do jakiejś trenerskiej organizacji, choć w praktyce raczej nie powinno to być głównym wskaźnikiem decyzji. Na pewno można jednak dzięki temu mieć pewność, że trener pracuje według określonych standardów, jakie niejako wymusza członkostwo w do trenerskiej organizacji.