Jak pracuje skuteczny dział firmy

W czasie warsztatów dla menedżerów spotykam  bardzo wielu różnych ludzi, często oni pracują w efektywnych grupach pracowniczych. Trzy lata wstecz organizowałem też kompleksowy projekt szkoleniowy dla menedżerów z wyjątkowej instytucji życia publicznego. Poznałem tam bardzo dużo ciekawych spostrzeżeń integrowania zespołu.
W tymże blogu pokażę mierniki zintegrowanego działu w firmie, które można spotkać w literaturze przedmiotu oraz które rejestruję od uczestników na szkoleniach menedżerskich. Charakterystyk bywa niezwykle dużo, więc pokażę wyłącznie ich skróconą listę - kilka tych mniej znanych wśród menedżerów. Sporo w tym temacie możesz znaleźć w tym poradniku:   Projekty Integracyjne
1. Podejmowanie decyzji
Znaczną część decyzji niweluje się odnajdując consensus. W takiej sytuacji decydenci są w zasadzie podobnego zdania oraz chcą zastosować się do wdrożenia tej właśnie opcji decyzyjnej. Jednakże widzimy czasem też drobny  - wielu pracowników, którzy nie identyfikują się  z decyzją zbiorowości decydującej o przyszłości, ma chęć do nie wypowiadania indywidualnego sprzeciwu, i dlatego pozorny zgodny wybór zasłania prawdziwy proces poszukiwania wzajemnego zrozumienia.
2. Krytykowanie rozwiązań
W efektywnym dziale pracowniczym wyrażanie krytyki jest dość częste, jest precyzyjne oraz zachodzi relatywnie nieskrępowanie. Niestety nieraz w takiej sytuacji bezsensownie dochodzi relatywnie szybko do niezbyt eleganckich przytyków. Profesjonalna krytyka zawsze powinna być pozytywna, jednak jej celem bywa usunięcie problemów postawionych przed zbiorowością ludzką i uniemożliwiających wykonanie wyznaczonych zadań.
3. Przekazywanie innym osobistych uczuć
Pracownicy bez uprzedzeń wyrażają własne odczucia i przemyślenia na temat zakresu funkcjonowania i atmosfery zbiorowości pracowników w jednym dziale. Nie ma "podchodów" czy też grup interesów. Czyli - jasna i jednoznaczna komunikacja.  
4. Podział zadań
Gdy grupa współpracuje, przydzielanie obowiązków odbywa się w sposób otwarty oraz jest rozumiany jako bodziec motywacyjny. Optymalny dobór zadań dla wszystkich ludzi w efektywnymm zespole.
5. Wartości zespołu
Zespół funkcjonuje bez większych tarć. Najważniejszy jest poziom zaawansowania znajomości grupy - o tym zagadnieniu w następnym wpisie.
Na tą chwilę to tyle naszych myśli.
Opracowanie: Tomasz Guc
I JESZCZE JAK ZAWSZE KILKA CIEKAWYCH STATYSTYK DOTYCZĄCYCH INTEGRACJI Z POPRZEDNIEGO MIESIĄCA:
- Najchętniej zamawiana forma gier : spotkania i aktywności wyprawowe ze znanym podróżnikiem
- Najwyżej wycenione w ankietach po evencie zabawy – opinie uczestników: gra kryminalna
- Średnia wielkość grupy zajęciowej: sześćdziesiąt osób.
- Optymalne dla klienta dni tygodnia na impreze: weekend.
- Najchetniej zamawiana lokalizacja: Wybrzeże

ŹRÓDŁO: Training Projects
Od siedmiu lat działamy w branży imprez firmowych pod marką Training Projects.
Jesteśmy świadomi, że atrakcyjne szkolenie lub wyjazd to także sympatyczny ośrodek konferencyjny. W wyselekcjonowanej bazie posiadamy blisko dwieście urokliwych destynacji od morza po Tatry. Rekomendujemy sprawdzone imprezy integracyjne i  team building.W większości przypadków prowadzimy zajęcia na terenie Jury, nad Zegrzem oraz na Kaszubach. Preferujemy  destynacje w ciszy i spokoju . W słoneczne dni pracujemy na dworze, a gdy aura nie sprzyja – w salach konferencyjnych.