Jak skutecznie można dbać o talenty w swojej firmie.


O tym, że jedną z najistotniejszych rzeczy jakie posiada każda firma są zatrudnieni pracownicy, od dawna jest wiadomo. I tak sam jest wiadomo, że o takich ludzi należy dbać jak najlepiej, szczególnie w sytuacji, kiedy bez żadnych problemów można poszukać innej pracy i przejść do konkurencji. W szczególności będzie to dotyczyło to osób które mają nieprzeciętne umiejętności, żeby je na dłużej zatrzymać trzeba zaproponować coś ciekawego.
Osoby tego typu przeważnie bardzo dużo mogą dać swojej firmie, lecz jednocześnie mogą oczekiwać dużo więcej. Z takich też powodów powinno się pomyśleć o tym, żeby tego typu osobom dać odpowiednie gratyfikacje i rozwój, oczekując jednocześnie zaangażowania, innowacyjności oraz chęci do dalszego pogłębiania swoich umiejętności.
Jak widać po ostatnich badaniach, to cecha, która była wymieniona ostatnia jest aktualnie najbardziej pożądana wśród właścicieli szukających dużych talentów do pracy w swojej firmie. Poza tym cenionymi cechami są orientacja na cele, podchodzenie w kreatywny sposób do wykonywanej pracy a także zaangażowanie i otwartość.
Natomiast w ciągu ostatnich kilku lat znacznie się zmniejszyło znaczenie zdolności przywódczych jako cechy, która będzie wyróżniać talent. W roku 2010 cechę tę jako kluczową wskazywało ponad sześćdziesiąt procent firm, ale w roku 2016 ich ilość spadła do 41 procent. W znacznym stopniu wynika to z faktu, że programy związane z talentami coraz częściej zaczyna się kierować do specjalistów a nie kierowniczej kadry.
Trafienie na talent to jedno, ale odpowiednie wykorzystanie jego potencjału w dłuższym okresie czasu to zupełnie inna rzecz. Z tego typu osobami niejednokrotnie jest tak, że bardzo się angażują na samym początku w działania, a następnie dość szybko ich entuzjazm opada i pojawia się pytanie, co robić dalej.
A tak naprawę duża część firm nie będzie wiedzieć, jak postąpić w takiej sytuacji i nie prowadzi żadnych motywacyjnych działań. Z kolei inne zaczynają podejmować działania mające docenić takie osoby na forum całej firmy i przez cały czas im zapewnić możliwości rozwijania się. Bardzo chętnie również się sięga po metody związane z finansami, tu z kolei popularne są premie, nagrody i najróżniejsze pakiety świadczeń.