Dlaczego zatrudnianie pracowników o podobnym charakterze nie jest bezpieczne dla firmy.

Według opinii wielu osób błędne przeprowadzenie rekrutacji i znalezienie w wyniku tego źle dobranej osoby kosztować może nawet pięćdziesiąt procent rocznego wynagrodzenia. I to jest to tylko i wyłącznie ilość pieniędzy, jaką trzeba będzie zapłacić na płace i Treningi HR dlsa tego Zatrudnionego. A przecież dojdą do tego inne kwestie, takie jak bałagan w firmie czy konieczność znalezienia nowej osoby.
Podczas rekrutacji można popełnić dużo błędów, szczególnie będzie to dotyczyć osób, które na co dzień się nie będą zajmować tego typu obowiązkami, nie mają odpowiedniego przygotowania, ale mimo wszystko muszą to zrobić. Dlatego też przed rozpoczęciem rekrutacji należy zapoznać się z najważniejszymi błędami, które są popełniane w czasie tego procesu.
Jednym z często występujących problemów, które pojawiają się w licznych firmach przy wyborze pracowników jest wybieranie ludzi o podobnym charakterze. Sporo osób nawet nie traktuje tego w kategoriach błędnego wyboru, lecz przeprowadzone badania jednoznacznie wskazują, że załogi które się składają z różnorodnych osobowości są znacznie bardziej wydajne.
Bardzo często tego typu sytuacje pojawiają się w firmach, które dzięki starym, sprawdzonym metodom osiągają pewien pułap, lecz nie dają rady go podnieść i albo pozostają w miejscu, lub nawet będą się cofały. A przy tym wszystkie propozycje zmian i dopuszczenie do załogi kogoś z nowym spojrzeniem skutecznie się stopuje.
Nowo zatrudniani ludzie albo zmuszani są do akceptacji aktualnego porządku i ustalonych dawno temu reguł i zasad, albo będą zepchnięci w kąt i w pewnym momencie zmieniają pracę. Tego typu działania bardzo skutecznie hamują pojawiające się inicjatywy i pomysły, które pojawiają się wraz z przyjściem nowych pracowników.
Tego typu sytuacja może się znacząco odbić na stratach w przedsiębiorstwie, bo w przypadku kiedy rotacja pracowników jest duża, to koszty wiążące się z ich przygotowaniem do wykonywania swoich obowiązków zwyczajnie się nie zwrócą. Poza tym w firmie mogą się pojawić monotonia i rutyna, bardzo częstym objawem może być również spadek kreatywności i niechęć na wszelakie zmiany i nowości w podejściu do większości spraw.