Sprawy oddziałujące na reguły zachowań w grupie
W dzisiejszym wpisie postanowiłem opisać , jak kluczowe bywają niepisane regulaminy zachowywania się członków zespołu. Wiedza na temat norm osób wchodzących w skład grupy bierze się właściwie wyłącznie z prowadzonych przez naukowców badań nad różnego typu grupami, dla przykładu oddziałami wojskowymi. Wyniki takich badań uważam za wyjątkowo interesujące.
W poprzednich wpisach zobrazowałem fazy formowania zespołu. Nakreśliłem, kiedy powstają reguły zachowania. Mogą one być zberbalizowane w postaci procedur postępowania w pracy. Thomas Adair w swojej świetnej książce z tego tematy opisał, iż te zjawiska powstają jako prowizoryczny objaw jednomyślności między uczestnikami zespołu w zakresie: techniki pracy, procesy, cele. Więcej możesz przeczytać tu: Zespołowe Szkolenie Integracyjne
Normy zespołowe można posegregować w rozłączne typy, pochodzące z poszczególnych obszarów istnienia zespołu, są to:
Praca – zwyczaje dotyczą metod pracy i pokazują dobre, ale dość trudne do wymiernego scharakteryzowania obyczaje – czy robić w pracy przerwy, jak długo być w pracy, jak bardzo się wysilać w pracy, itp.
Relacje między członkami grupy – trzeba nadmienić, że można wskazać normy, które zapobiegają konfliktom w zakresie: rozdziału czynności do wykonania, udzielenia pomocy innym członkom grupy, przyznawania korzyści za współdziałanie w zespole i dodatkowych kwestii, które wcześniej czy później okażą się źródłem potencjalnych nieporozumień.
Wygląd zewnętrzny i sposób komunikowania się – członkowie grupy na ogół upodabniają się do siebie, najczęściej tworzą podobny sposób komunikowania: żargon albo pojęcia metodyczne, związane z pracą biznesową.
Istnieją pewni ludzie należący do grupy, którzy mają pewną cechę charakterystyczną - dużo większy wpływ na sposób powstawania norm, niż reszta. Od ”szeregowych” członków zespołu i od nowych osób zespół najczęściej oczekuje zaakceptowania tych norm.
W trzecim z kolei wpisie przedstawię czynniki mające wpływ na tworzenie się ról zespołowych.
Na tą chwilę to tyle haerowych inspiracji.
Autor: Jan Piskorz
I JESZCZE JAK ZAWSZE PARĘ INTERESUJĄCYCH INFORMACJI ODNOŚNIE WYJAZDÓW INCENTIVE Z OSTATNIEGO OKRESU:
- Ciesząca się największym wzięciem forma zajęć : gry plenerowe bez zadań ekstremalnych
- Najlepiej ocenione w ankietach po wyjeździe gry – oceny uczestników: gry inżyniersko kostrukcyjne
- Przeciętna wielkość grupy szkoleniowej: sto pracowników.
- Najlepsze dla zamawiającego dni tygodnia na incentive: środek tygodnia.
- Najczęściej zamawiana destynacja: Gdańsk
ŹRÓDŁO: Training Projects
Tworzymy wyjazdowe szkolenia team building i długo niezapomniane wyjazdy integracyjne dla pracowników.
Rozumiemy, że skuteczne szkolenie czy wyjazd to także przyjazny ośrodek konferencyjny. W naszej ofercie posiadamy kilkadziesiąt przepięknych lokalizacji z całego kraju. Polecamy nasze eventy integracyjne oraz team building.Zwykle działamy w Karkonoszach, pod Warszawą oraz w północnej Polsce. Zalecamy destynacje na łonie natury . Latem szkolimy w plenerze, a gdy pada, wieje lub temperatura jest za niska – w budynku.