Smutna strona wydarzeń team building

O znaczeniu takiego Szkolenia Integracyjnego|Symulacyjnego|Menedżerskiego|Team Building|Biznesowego}  mówi się bardzo dużo, bez wątpienia posiadają one mnóstwo zalet, o czym każdy powinien o tym wiedzieć. Mogą one być świetnym sposobem na poprawę relacji w zespole, poprawiają lojalność pomiędzy kadrą zarządzającą oraz zatrudnionymi ludźmi, a także mogą stanowić jedną z form doceniania.

Mimo dużych zalet imprez integracyjnych czasem mają one niestety ciemniejsze strony, o czym niekiedy można usłyszeć niesamowite legendy i historie. W szczególności to dotyczy sytuacji, kiedy wyjazd został w nieprofesjonalny sposób opracowany i wykonany. Pracownicy jadą na niego, aby wypocząć i dobrze się bawić, a mogą wrócić zniechęceni, niezadowoleni i skłóceni.

Największym problemem podczas takich imprez będzie zatarcie granic pomiędzy pracownikami i kierownikami. Szczególnie kierownicy powinni mieć świadomość, że nawet poza siedzibą firmy zachowywać się oni powinno odpowiedni do stanowiska, które zajmują. Zbyt duże rozluźnienie może być przyczyną przeniesienia nie do końca poprawnych relacji na firmowy grunt, a to na pewno nie powinni nastąpić.

Kolejnym problemem, który wynika z nieodpowiednio wybranych rozrywek, jest najzwyczajniejsza nuda, jaka w wielu niestety przypadkach jest leczona przez imprezowiczów alkoholem w większych ilościach. Jeżeli wyjazd integracyjny będzie tylko przykrą koniecznością i całkowicie mija się z tym, co ludzie chcą, to dziwić się nie ma czemu, że w miejsce dobrej zabawy chcą oni wrócić szybko do domu.

Będą się też zdarzać sytuacje, kiedy podczas wyjazdu pośród pracowników zamiast poprawy relacji będą się pojawiały jakieś konflikty i nieporozumienia. Osoby ciche, nie lubiące rozrywek czy po prostu nie pijące niekiedy bywają odrzucone przez dobrze bawiącą się załogę, niestety najczęściej sytuacja tego typu może się przenieść na zachowanie w miejscu pracy i może spowodować znaczne gorszą atmosferę.

Widać więc, że wyjazdy integracyjne to nie jedynie wyśmienita zabawa i odpoczynek, lecz także sporo zagrożeń, które mogą niekiedy się pojawiają. Jeżeli będzie się tego świadomym, to da się w taki sposób zaplanować całą imprezę i dobrać program, żeby szanse na wystąpienie takich problemów nie było duże.