Gry menedżerskie - świadomy wybór?

Bardzo duże znaczenie w pracowniczym rozwoju odgrywają szkolenia. Propozycja ich jest bardzo duża, zaczynając od typowych, w jakich siedzi się kilkanaście godzin na sali wykładowej, a kończąc na różnego rodzaju treningach i grach, jakie symulują niekiedy realne sytuacje występujące w życiu i wymagają od każdego uczestnika odpowiedniej aktywności i podjęcia różnych decyzji.

W szczególności modne w ostatnich latach są Symulacje Biznesowe   - zaczęły one być coraz częściej używane przez przedsiębiorców, którzy zamierzają inwestować w swoich ludzi. Osoby biorące w nich udział nie słuchają biernie tego, co ktoś mówi, lecz muszą działać i podejmować decyzje - i jak w praktyce można zobaczyć, tak prowadzone szkolenia mogą dać spore rezultaty.

Jednak żeby gry mogły spełnić swoje zadanie, to trzeba przestrzegać kilku zasad. Najbardziej istotne musi być znalezienie właściwej do zaplanowanego celu kategorii. Każda gra jest bowiem ukierunkowana na rozwijanie określonych obszarów, i warto o tym pamiętać w czasie wyboru jakiejś dla swoich pracowników.

Kolejną bardzo istotną sprawą są oczywiście koszty. Tego typu gry, w szczególności w opcji z trenerem, który poprowadzi wszystko i następnie zrobi analizę wyników do tanich nie należą. Jeśli ktoś będzie chciał grę często używać, to zakup będzie rozsądnym pomysłem, natomiast gdy taka forma szkoleń pracowniczych byłaby jednorazowa, to na pewno korzystniejszą opcją będzie jej pożyczenie na określony czas.

Jeśli się wybierze opcję gry z zatrudnieniem trenera ważne jest skontrolowanie jego uprawnień oraz kompetencji. Od tego w końcu zależy zarówno skuteczność samego przeprowadzenia gry z biorącymi w niej udział pracownikami, ale także dalsza analiza i znalezienie odpowiednich wniosków na podstawie decyzji i zachowań, które były zaobserwowane.